t3

Kolejne z obywatelskich przedsięwzięć Inicjatywy NOWY Świebodzin zakończone sukcesem. 30 kwietnia 2016 roku oficjalnie oddaliśmy do użytku historyczną tablicę w przejściu podziemnym świebodzińskiego dworca. Ten od początku roku przechodził rewitalizację. 13 stycznia budowlańcy przypadkiem natrafili na poniemiecki napis datowany na 1919 r. Postanowiliśmy więc coś w tej sprawie zrobić. I zrobiliśmy! Całość zadania sfinansowana została ze środków prywatnych Emilii Hoenle i Tomasza Domańskiego. Kilka dni temu niemal połowę kosztów zwrócił nam rodowity Sulechowianin Senator (PO) Waldemar Sługocki, który od początku był wielkim orędownikiem zachowania pamięci po przodkach tych ziem.

13 stycznia w godzinach wieczornych, w trakcie przechadzki na dworzec kolejowy, przypadkiem natrafiłem na skuty do imentu tynk i charakterystyczny poniemiecki napis tuż przy schodach w tunelu łączącym peron 1 z peronem drugim i trzecim. I wyglądało to tak:

t10kliknij aby powiększyć

To pierwsze zdjęcie jakie zostało wykonane na chwilę przed całkowitym zacementowaniem ściany. W między czasie, skontaktowałem się ze Zbigniewem Wolnym – rzecznikiem PKP PLK w Poznaniu, licząc na to, że ten spróbuje zadziałać z rana, wstrzymując prace na tym jednym odcinku. Niestety. Budowlańcy postanowili być szybsi i jeszcze tego samego wieczoru, ścianę  zacementowali.

t6kliknij aby powiększyć

Od tego dnia rozpoczęła się moja osobista batalia o próbę odzyskania jakby nie patrzeć – historycznego napisu. Kontaktowałem się zarówno z kolejarzami jak i Wojewódzkim Lubuskim Konserwatorem Zabytków. Urzędnicy okazywali się jednak głusi na wszelkie argumenty. O wszystkim informowałem na bierząco na fun page NOWY Świebodzin. Mijały kolejne dni, tygodnie, miesiące. Postanowiłem więc zwrócić się o wsparcie do Człowieka mocno związanego z naszym Regionem a mianowicie do (rodowitego Sulechowianina) Pana Senatora (byłego wiceministra infrastruktury) Waldemara Sługockiego. Mówiąc najoględniej poskutkowało. Coś co było niemożliwe do zrobienia okazało się możliwe. Budowlańcy zdarli zaprawę i odsłonili napis do ponownego osuszenia.

t5
W połowie marca doszło też do komisyjnego spotkania przedstawicieli PKP PLK w Zielonej Górze w tym Mariusza Nowakowskiego – dyrektora oddziału, budowlańców i mojego w celu określenia dalszego ewentualnego przebiegu prac. Sytuacja ta została uwieczniona w materiale filmowym. Historią zainteresował się też lokalny oddział TVP produkując krótką relację.

Wtedy było już wiadomo, że napis zostanie odsłonięty. PKP PLK dało Inicjatywie Społecznej NOWY Świebodzin wolną rękę godząc się na wyeksponowanie napisu. Zrobiliśmy to sami poprzez wyasygnowanie pieniędzy ze środków własnych. Łączny koszt wszystkich prac montażowo-budowlanych, zakup szyby plexi i jej transport a także specjalistycznych śrub wyniósł mnie 1000 złotych.

Niemal 1/3 kosztów ze swojego prywtanego portfela pokryła Pani Emilia Hönle ze Świebodzina. Kilka dni temu do akcji finansowania przedsięwzięcia włączył się także Pan Senator Waldemar Sługocki, przelewając 400 złotych.

wplata_plexa_slugocki
Ze swojej strony dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do pozytywnego rozstrzygnięcia.

t1
Poza wspomnianymi powyżej Osobami, ślę gorące pozdrowienia i podziękowania także wszystkim Sympatykom i Fanom Grupy NOWY Świebodzin, którzy codziennymi wpisami na facebook’owym profilu „NŚ” dopingowali mnie do działania.

t3
Cel został osiągnięty! Poprzez upór i żelazną (jak kolej) konsekwencję.

Tomasz Domański
NOWY Świebodzin