pkp_swiebodzin_ecc

Z dużej chmury, mały deszcz. Tak w wielkim skrócie można określić dotychczasowe działania i przygotowania do zakrojonych na szeroką skalę prac modernizacyjnych na stacji kolejowej w Świebodzinie. NOWY Świebodzin jako pierwszy i jedyny dotarł do informacji potwierdzonych przez Zarząd Grupy PKP PLK w Warszawie, że do 2030 roku włącznie, nie planuje się gruntownej przebudowy torów i peronów. Pojawiła się jednak spora szansa na realizację czego innego. Właśnie ruszył pierwszy przetarg.

Pismo w tej sprawie wysłałem do kolejarzy 16 maja br. Pytałem w nim cytuję:

„Powołując się na Ustawę o Dostępie do Informacji Publicznej, (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198.) oraz
w związku z pojawiającymi się od jakiegoś już czasu w przestrzeni publicznej informacjami o planowanej modernizacji dworca kolejowego w Świebodzinie, prosiłbym Pana o informację w jakim zakresie będzie przeprowadzana ta inwestycja i na czym głównie będzie polegać. Czy będzie to gruntowna przebudowa łącznie z odwodnieniem, zmianą wysokości peronu i rewitalizacją budynku czy w nieco ograniczonej formie a jeśli tak to jakiej.

12 lipca po niemal dwóch miesiącach oczekiwania otrzymałem obszerną odpowiedź. A w niej czytamy:

_ddip_ns_stacja_swiebodzin_zero_inwestycji2
PKP PLK sprawę tłumaczy jasno. Stacja Świebodzin nie znalazła się w Planie Strategicznych Inwestycji Transportowych Województwa Lubuskiego pomimo, iż leży w ciągu niezwykle ważnej magistrali E20, łączącej Warszawę z Berlinem i Moskwę z Amsterdamem. I o ile niewiele w tej sprawie do powiedzenia miał Burmistrz czy Starosta o tyle, głos mógł zabrać przedstawiciel naszych interesów w Sejmiku Województwa, Pan Zbigniew Kołodziej (PSL). Czy zabrał? Nie wiadomo. Dziś zadałem mu na piśmie oficjalne zapytanie w tej sprawie.

pkp_swiebodzin_ecc
Zapaliło się jednak jedno małe światełko w tunelu. Jak przekazała mi dziś Katarzyna Grzduk z biura prasowego Grupy PKP S.A. w Warszawie, kilka dni temu ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu samego budynku dworca. Zainteresowani złożeniem ofert mają czas do 7 sierpnia br.


Szczegóły tego przedsięwzięcia można znaleźć tu. Wszystko to jednak dopiero początek, bo na przetarg główny trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Polskie Koleje Państwowe SA zastrzegły jednak w rozmowie z Grupą NOWY Świebodzin, że prace rewitalizacyjne rozpoczną się nie w 2018 roku jak sugerowały do tej pory lokalne media a pomiędzy rokiem 2019 i 2020.

dworzec_pkp_fsw

Co ciekawe kolejarze próbują wyjść na przeciw oczekiwaniom społecznym i organizują tzw. warsztaty kreatywne. Udział w nich może wziąć każdy kto chce. Nie inaczej będzie w Świebodzinie. W połowie maja zorganizowano je np. we Włocławku. Wśród zainteresowanych przyszłością dworca znaleźli się m.in. posłowie, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i Seniorzy. Każdy z obecnych miał szansę przedstawić i przedyskutować wraz z innymi uczestnikami swoje oczekiwania dotyczące planowanej inwestycji.

Tomasz Domański
NOWY Świebodzin